Časté otázky

Co to je tandem paragliding…to jako vyskočíme z letadla?
Při tandem paraglidingu se rozbíháte z kopce dolu spolu s tandem pilotem který, je za Vámi. Většinou stačí pár kroků a jste ve vzduchu. Vy sedíte ve své sedačce/postroji v předu a pilot ve své sedačce za Vámi. Pokud se skáče z letadla jedná se o “tandemové seskoky” což je jiná sportovní aktivita.

Ve kterém ročním období se pořádají tandemové lety?
létat se dá prakticky celý rok, s tím rozdílem, že v zimním období pořádáme pouze základní tandemové lety. Termické lety a přelety pak od jara do podzimu.

Jak si tandemový let zarezervovat/objednat?
Let lze zakoupit v našem e-shopu 

Mám dárkový poukaz na tandemový let paraglidem, co teď?
Prosím vyplňte nám přihlášku k letu

Co na sebe?

  • pevnou kotníkovou obuv
  • dlouhé kalhoty
  • větru odolnou bundu
  • rukavice
  • brýle proti slunci
  • a samozřejmě fotoaparát
  • Přilba je dodána pilotem, ale pokud máte svoji oblíbenou, pohodlnou, třeba pro lyžování…je i toto možnost.

 

Jak dlouho trvá let tandemovým paraglidem?
Délka tandemového letu je závislá na převýšení terénu a na meteorologických podmínkách
Dle technických parametrů padákového kluzáku za 1 sekundu vyklesáte něco málo přes 1 metr, což znamená, že z kopce vysokého 500 metrů poletíte minimálně 8 minut. Ale s pomocí přírody a zkušenosti pilota, je tato doba většinou delší. Za výborných letových podmínek lze ve vzduchu setrvat i několik hodin, ale to už je zase jiné povídání…:)

Je to nebezpečné?
Paragliding patří k rizikovým sportům a takto je potřeba k nim přistupovat. Čili ano, je to nebezpečné a proto je potřeba dodržovat dané postupy a ctít zásady s ohledem na podmínky, stav pasažéra i pilota samotného. Pokud se tímto tandem pilot řídí, drží své ego na uzdě a je vděčný za příležitost rozdávat lidem radost létáním, tak pak je riziko opravdu minimální. Nemusíte mít strach, že se nám ve vzduchu zamotá padák. Konstrukce tandemových padáku je podobná těm, na kterých se učí noví piloti. To znamená, že se při jakémkoliv kolapsu padák sám zregeneruje. Navíc zkušený tandem pilot dokáže regeneraci urychlit či kolapsu včas předejít. Paradoxně nejhorší případy nastaly právě kvůli stereotypu triviální operace jako je upnutí pasažéra do sedačky, což je jednoduchý postup. Zde přichází ke slovu pokora, kdy pilot z nudné, opakující se jednoduché operace jako je zapnutí popruhu pasažérovy sedačky  udělá jednu s nejdůležitějších části tandemového letu. A jak to děláme u nás u TandemPilotů? Jednoduše tím, že pasažérovi odvykládáme jednotlivé kroky upnuti jako básničku. A na závěr té básničky pasažérovi řekneme, že to MUSÍME zkontrolovat ještě před tím než se společně připneme k padáku. Funguje to dobře 🙂

Mám závratě a nevolnost z výšek, ale přesto chci zkusit let tandemovým padákem..nevadí to?
Nevadí. Let tandemovým paraglidem je zcela něco jiného než když stojíte na balkóně 14ti patrového věžáku. Při tandemovém letu získáváte výšku postupně, jste součásti křídla upevněni v postroji (sedačce), cítíte přetížení v zatáčkách…cítíte, že je tandemový kluzák pod pilotovou kontrolou a letíte tam, kam chcete.
Vašim jediným úkolem je si let tandemem užít, dívat se kolem, pozorovat ostatní padáky povídat si s tandem pilotem jestli chcete, těšit se až své pocity z tandemového letu sdělíte svým blízkým…. prostě využít z letu tandemovým padákem maximum. Tandem paragliding je zábava a tak k ní i přistupujte.
Nevolnost při létání padákovým kluzákem nemá až takovou souvislost ze strachem z výšek. Spíše můžeme mluvit o Kinetóze (nemoc z pohybu).

Zakoupil jsem si Termický tandemový let, ale povětrnostní podmínky nám nepřály a doba tandemového letu byla kratší než 15 minut.
Po domluvě s tandem pilotem můžete mít další tandemový let zadarmo nebo lze kompenzovat videozáznamem zdarma.